czwartek, 26 marca 2020

ZWIEDZANIE BEZ WYCHODZENIA Z DOMU


Kiedy świat nagle wywraca się w posadach, kiedy właściwie z dnia na dzień trzeba zmienić swoją codzienność, może być wyjątkowo ciężko. Chyba nikt nie lubi nagłych ingerencji w swoją egzystencję. Zwłaszcza, że przechodzimy w tryb oczekiwania ("kiedy to w końcu minie"), a jak wiemy czekanie zwykle dłuży się bez końca.

Myślę sobie, że nie mamy jeszcze tak źle. Wyobraźcie sobie co musieli czuć mieszkańcy XIV-wiecznej Europy, kiedy kontynent nawiedziła epidemia dżuma. Nie wiedziano co to za choroba, nie znano lekarstwa, ludzie umierali w kilka dni po zarażeniu.

Na różnych częściach ciała pojawiały się +palące pęcherze+, na narządach płciowych lub na ramionach i szyi rozwijały się wrzodziejące guzy. Początkowo miały one rozmiary orzechów laskowych, a pacjentów chwytały gwałtowne dreszcze, które w krótkich czasie osłabiały ich i nie pozwalały utrzymać się na nogach (...). Czyraki szybko rozrastały się do rozmiarów orzechów włoskich, następnie do wielkości jaja kurzego lub gęsiego.
 franciszkański kronikarz Michelle de Piazza

Aby umilić Wam czas, przygotowałam zestawienie muzeów, które udostępniają swoje zbiory on-line. Zaczynamy od polskich placówek.

Zaznaczam, że jest to mój subiektywny wybór.;)

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Rozpoczynam od Małopolski, gdyż tutaj obecnie toczy się moje życie.

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE

Udostępniło pod koniec zeszłego roku ponad 130 tys. obiektów ze swojej kolekcji. Do Waszej dyspozycji jest kilka wyszukiwarek tematycznych, a eksponaty (obrazy, rzemiosło artystyczne, meble, medale, złotnictwo, ceramika, rzeźby, tkaniny) zostały opisane. Dodatkowo zdjęcia będziecie mogli je przybliżyć, aby przyjrzeć się wszystkim szczegółom. Zobaczyć obłąkańczy w wyrazie łeb konia na obrazie Podkowińskiego - bezcenne!

Ciekawy dodatkiem jest BIBLIOTEKA CYFROWA. Dzięki niej skrupulatnie przejrzycie mapy, starodruki, nuty, rękopisy. Nawet nie przypuszczacie jak cudownie prezentuje się, obity w aksamit, Ewangeliarz tzw. Ławryszewski z końca XIII wieku.

WIRTUALNE MUZEA MAŁOPOLSKI 

To zbiór ponad 1200 eksponatów z 42 małopolskich muzeów. Zostały one sfotografowane od każdej możliwej strony, a niektóre obejrzycie w formie 3D. Znajdziecie tutaj wiele różności: od wawelskich arrasów, przez opakowania na puder, po zbiór meteorytów, które spadły na polską ziemię.
Co ciekawe o kilkunastu z nich nagrano dźwiękowe opowieści, a inne starannie połączono w kolekcje tematyczne (poczytacie m.in. o judaizmie, sarmatyzmie, kryptologii czy ginących zawodach).

 MUZEUM PRL

Wprawdzie eksponatów nie jest dużo (raptem 1155), ale dla wielu będzie to prawdziwa sentymentalna podróż. Obecnie udostępnione on-line zostały głównie plakaty i afisze. Bo czyż można oprzeć się taki hasłom:

  • 1 Maja – najlepsze życzenia ludziom rzetelnej pracy
  •  1 maja – Praca warunkiem pomyślności narodu
  •  70. rocznica pobytu Lenina na Podhalu
  •  8 marca – »a tyś jest matka moja, kochanka i muza…«

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII

Odkryjecie tutaj nie tylko zabytkowe zdjęcia (najstarsze pochodzi z 1865 roku), ale także plakaty, kalendarze, książki, czasopisma, sprzęt fotograficzny. Bardzo ciekawie zostały dobrane galerie tematyczne. Kto by nie chciał obejrzeć całych serii zdjęć zatytułowanych następująco:
  • Z życia osła.
  • Talia osy.
  • Kapeluszowy zawrót głowy.
  • Galeria wąsów.
  • Przy stole.

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W MAŁOPOLSCE

 Wprawdzie to nie muzeum, ale w jednym miejscu zostało zebranych 255 drewnianych obiektów zabytkowych (kościoły, cerkwie, skanseny, dwory, całe zabudowy). Wszystko dokładnie opisane, z zaznaczoną lokalizacją oraz dokumentacją fotograficzną. Podczas moich poszukiwań trafiłam na stronę firmy geodezyjnej zajmującej się naziemnym skaningiem laserowym. Stworzyli oni cudowne modele kilku małopolskich (i nie tylko) zabytków. Dzięki temu wejdziecie do środka kościołów i obejrzycie je z każdej strony.

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

Jeśli nigdy nie byliście (i przerażają Was ceny biletów 😱), to zawsze możecie wybrać się na wirtualny spacer. Komory oraz atrakcje zostały dobrze opisane. Istnieje opcja przybliżenia, aby jeszcze lepiej przyjrzeć się detalom. A kiedy klikniecie przycisk zgaś światło, kopalnia pogrąży się w klimatycznym półmroku.

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Moje rodzinne strony.

MUZEUM NARODOWE W KIELCACH

Do Waszej dyspozycji jest 608 obiektów. Wśród nich znajdziecie obrazy, rzeźby, ryciny, rzemiosło artystyczne, numizmaty, sporo zabytków archeologicznych oraz rękodzieło ludowe. Urzekły mnie te dzbanki, drewniane zabawki, kapliczki. Mogą wydawać się trochę toporne, ale tchną jakąś prawdziwością, szczerą religijnością i są mocno związane z życiem wsi.

P.S. Zapewne zastanawialiście się jak wyglądał ząb trzonowy słonia Prodeinotherium bavaricum żyjącego w miocenie (epoka trwająca od 23,03 mln do 5,333 mln lat temu). Wejdźcie na stronę muzeum i sami się przekonajcie. ;)

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

W Katowicach rozpoczęłam studia, rozkwitła moja młodość i poznałam wyjątkowe osoby.

MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH

Kolekcja jest spora. Została podzielona na kilka działów. Plusem jest dość rozbudowana wyszukiwarka. Obiekty zobaczycie w formie 2D z podstawowym opisem. Ciekawie prezentują się dwa działy:
- Etnologia: zobaczycie wszystko to, co jest związane z kulturą ludową i plebejską z dużym naciskiem na Górny Śląsk. Obejrzycie stroje, zabawki, dewocjonalia, sprzęt domowy, pamiątki rodzinne.
- Scenografia, czyli szkice kostiumów, projekty elementów dekoracji teatralnych, filmowych, widowiskowych.

MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE

Coś dla miłośników przepychu, historii i oszałamiających wnętrz. Dzięki wirtualnemu spacerowi poznacie każdy zakamarek pszczyńskiego zamku. A wszystko przy dźwiękach muzyki klasycznej.

MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIE W BYTOMIU

Tutaj oprócz zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, historii czy etnografii, odnajdziecie także dział przyrodniczy. To fantastyczna sprawa dla wszystkich miłośników owadów, roślin oraz ptaków. A na koniec KLISZE PAMIĘCI, czyli kolekcja szklanych negatywów, które znajdują się w muzeum.

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

W Warszawie kończyłam studia i podjęłam moją pierwszą poważną pracę.

MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE

Do Waszej dyspozycji jest aż 47043 zabytków! To ogromna kolekcja podzielona na kilka działów. Będziecie mogli zapoznać się ze sztuką polską i światową (od antyku po współczesność), monetami, wzornictwem nowoczesnym, ceramiką, srebrami, szkłem, meblami, kartografią, plakatami.
Jednym słowem: moc wrażeń.

POLONA

Jeśli wolicie coś poczytać, nie tylko oglądać obrazki, to koniecznie zajrzycie do tej biblioteki cyfrowej. Znajdzie tutaj całe dobrodziejstwo słowa pisanego (m.in. Kronikę Galla Anonima, rękopisy Mickiewicza), nuty, mapy, pocztówki, afisze, ulotki.

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH W WARSZAWIE

To pokaźna baza judaików pochodząca z kolekcji kilkunastu polskich muzeów. Obiekty zostały dokładnie sfotografowane i opisane.

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Marzę o tych te wszystkich cudownych zamkach.

MUZEUM WSPÓŁCZESNE WE WROCŁAWIU

Niezwykle oryginalna koncepcja wirtualnego spaceru! Przemierzając tę cylindryczną bryłę poczujecie się jak w fantastycznej rzeczywistości bądź świecie niczym z negatywu.

ŚWIDNICA

Wędrówka po całym mieście. Będziecie mogli przejść przez rynek, zajrzeć do muzeów, kościołów (w tym pełnego złota i drewna Kościoła Pokoju), teatru, parku oraz odpocząć nad zalewem.

MUZEUM PORCELANY W WAŁBRZYCHU

Coś dla wielbicieli kruchych filiżanek i spodeczków. Do obejrzenia jest 285 obiektów.

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Akurat w te rejony jeszcze nigdy nie dotarłam, chociaż permanentnie myliłam Wałbrzych z Grudziądzem. ;)

KRUSZWICA

Skarby Kruszwicy to multimedialna wędrówka pozwalająca zwiedzić trzy obiekty: kolegiatę, wzgórze zamkowe oraz Półwysep Rzępowski. Dodatkowo przyjrzycie się bliżej wybranym eksponatom archeologicznym oraz sakralnym, które obracają się wokół własnej osi.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU

Wyprawa do dawnej kaszubskiej i kujawskiej wsi. Wejdziecie do kilku chałup, młyna wodnego oraz obejrzycie obejścia zagród. A jako bonus wejście na wystawę stałą prezentującą życie codzienne mieszkańców małych miast oraz wsi: od Kujaw po Bałtyk.
 

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

MUZEUM IM. KS. STANISŁAWA STASZICA W HRUBIESZOWIE

Bardzo ciekawe muzeum regionalne ukazujące zabytki związane jedynie z ziemią hrubieszowską. Zaznajomicie się z obrazami akwarelowymi i grafikami lokalnych artystów, numizmatami, militariami, zbiorami etnograficznymi oraz archeologicznymi.

MUZEUM ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE

To się nazywa przepych! Zapraszam do późnobarokowej rezydencji magnackiej, która była siedzibą rodów Bielińskich i Zamoyskich. Pałac robi ogromne wrażenie. Kipi wręcz od złota, sztukaterii i drogich mebli. Wyobraźcie sobie salon o wysokości 9 metrów, pokój urządzony w stylu orientalnym oraz wysuwany bidet w łazience. ;)

MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W WOLI OKRZEJSKIEJ

Tak, Henryk Sienkiewicz urodził się na Lubelszczyźnie. Muzeum urządzono w dworku należącym do babki pisarza - Felicjanny Cieciszowskiej. Zobaczycie całe wyposażenie domostwa oraz fotografie rodzinne i zabytkowy fortepian z 1840 roku. Później przeniesiecie się na kopiec Sienkiewicza w sąsiedniej Okrzei, a zwiedzanie zakończycie w klasycystycznym kościele ufundowanym przez prababkę noblisty.

ZWIEDZAJ LUBELSKIE - tutaj znajdziecie cały zbiór lubelskich zabytków.


WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

 

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH

To muzeum martyrologiczne, które przechowuje pamięć o jeńcach wojennych przetrzymywanych w obozie w Lamsdorf (obecnie Łambinowice) w latach 1939-1945. Pośród zbiorów cyfrowych znajdziecie rysunki i karykatury wykonane przez jeńców, obozową korespondencję, znaczki, kartki pocztowe oraz fotografie.
TUTAJ przekonacie się jak wyglądał dawny obóz jeniecki.

 WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

 

ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Ten imponujący zespół pałacowo-parkowy był siedzibą rodów Lubomirskich i Potockich. We wnętrzach znajdziecie bogatą kolekcję mebli, dzieł sztuki, tkanin, instrumentów muzycznych. Ja już nabrałam ochoty, aby się tam wybrać. ;)
A TUTAJ przejrzycie całą kolekcję naczyń kuchennych i toaletowych. Wszystkie obracają się o 360 stopni.

MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W SANOKU

 Po raz kolejny wkraczamy do skansenu. Ten jest naprawdę duży - zajmuje powierzchnię 38 ha. Najpierw wybieracie porę roku, podczas której chcecie wybrać się na spacer. Następnie wkraczacie na galicyjski rynek będący odzwierciedleniem XIX-wiecznego miasteczka. Zajrzycie m.in. do sklepu kolonialnego, apteki, domu fotografa, urzędu pocztowego czy pracowni lutniczej. Do obejrzenia dostępne są także cerkwie, dwór oraz chaty Łemków, Bojków, Dolinian.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

 

MUZEUM WESTERPLATTE

Jest częścią Muzeum II Wojny Światowej, które powstało w Gdańsku. Przeniesiecie się na półwysep Westerplatte i obejrzycie wszystkie najważniejsze punkty (koszary, wartownie, magazyny amunicji, cmentarz, kasyno). Wirtualnemu spacerowi towarzyszą relacje żołnierzy biorących udział w obronie półwyspu we wrześniu 1939 roku. Ciekawym zabiegiem jest nałożenie archiwalnych fotografii na te współczesne.

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

Ta wyjątkowa placówka dokumentuje historie setek tysięcy Polaków, który emigrowali z kraju: za lepszym życiem, za chlebem, w pogoni za wolnością, przed zawieruchą wojenną. Muzeum otwarto w dawnym budynku Dworca Morskiego, gdzie rozpoczynała się podróż. W kolekcji znajdziecie prywatne przedmioty należące do pasażerów oraz te będące na wyposażeniu statków wypływających z portu w daleki świat. Niezwykle cenne jest także ARCHIWUM HISTORII MÓWIONEJ. Przeczytacie i posłuchacie powieści osób, które opuściły granice Polski.

MUZEUM SOPOTU

Znajduje się w zabytkowej willi (pochodzi z początku XX wieku) należącej do amerykańskiego urzędnika i kupca Ernsta Augusta Claaszena. Wnętrze wraz z całym wyposażeniem wprowadzi Was w wakacyjny klimat (drewniane stropy, kolorowe tkaniny, marinistyczne dodatki).

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

 

MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW W LEDNICY

Fantastyczna wyprawa ku początkom polskiej państwowości. Ostrów Lednicki był jednym z najistotniejszych ośrodków grodowych pierwszych Piastów. Zobaczycie pozostałości rezydencji Mieszka I, jednonawowego kościoła, wałów obronnych. Dodatkowo TUTAJ będziecie mogli zapoznać się z zabytkami ruchomymi jakie znaleziono na wyspie oraz w głębinach jeziora.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

 

MUZEUM WARMII I MAZUR W OLSZTYNIE

Zdigitalizowana kolekcja jest naprawdę spora. Regionalne zabytki zostały podzielone na kilka kategorii: sztuka, księgozbiór, kartografia, militaria, numizmatyka, dokumenty, archeologia, fotografia, pamiątki. Kto by  nie chciał zobaczyć zabytkowej buteleczki po Amolu.;) Wiedzieliście, że ten specyfik sprzedawany jest od 1907 roku?
Ciekawą opcją jest możliwość tworzenia własnych wirtualnych kolekcji.

P.S. WIRTUALNY KRAJ - przejdziecie całą Polskę wzdłuż i wszerz. Przed Wami staną otworem całe miasta
P.S.1. WIRTUALNE MUZEUM SECESJI - na deser spora porcja urzekającej secesyjnej sztuki. Przekonacie się gdzie w Polsce i w Europie szukać jej śladów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz